Finansowanie mieszkań

Na czym polega finansowanie nieruchomości?

Finansowanie nieruchomości jest procesem, który obejmuje pozyskanie środków finansowych pochodzących z własnych lub obcych źródeł. Mają one umożliwić dokonanie inwestycji związanej z zakupem. Zdobyte środki wykorzystywane są na pokrycie całości lub części poniesionych wydatków.

Finansowanie nieruchomości jest na tyle szerokim pojęciem, że obejmuje wiele różnych form pozyskiwania funduszy. To ostatecznie sprawia, wybór metody, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb i warunków przyszłego właściciela nieruchomości, jest znacznie łatwiejszy.

Finansowanie mieszkań – jak może wyglądać?

Ze względu na różnorodność potrzeb rynkowych przyszłych inwestorów, metody finansowania mieszkań i nieruchomości również przybierają rozmaite formy. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić:

  1. Kredyt hipoteczny – jest to najczęściej wybierana opcja finansowania mieszkań. Trudno się dziwić – bank umożliwia pozyskanie dużych środków pieniężnych, choć jednocześnie wymaga spełnienia określonych kryteriów. Kredytobiorca musi uzyskać odpowiednią zdolność kredytową, a ponadto uiścić określoną kwotę wkładu własnego. Mimo wszystko to najpewniejsza droga do sfinansowania inwestycji związanej z zakupem nieruchomości.
  2. Pożyczka – z jednej strony jest to dość elastyczna forma pozyskania funduszy, ponieważ umowie można zawrzeć różne warunki, zobowiązania i kwoty. Niezbędne jest jednak załatwienie formalności związanych z podatkami. Z kolei zaciągając pożyczkę hipoteczną, trzeba liczyć się ze wskazaniem nieruchomości obciążonej hipoteką, która będzie pełniła funkcję zabezpieczenia inwestycji. Z drugiej strony, pozyskując w ten sposób środki na zakup nieruchomości, unika się konieczności posiadania wkładu własnego.
  3. Leasing nieruchomości – to forma idealna dla osób, które chcą pozyskać mieszkanie na własność, ale rozłożyć koszty w czasie. W tej sytuacji lokator opłaca określoną kwotę wynikającą z tytułu użytkowania nieruchomości. Choć przez ten okres właścicielem nadal jest leasingodawca, po upływie danego czasu można zdecydować się na wykup na własność w obniżonej cenie.
  4. Dofinansowanie na zakup mieszkania – tutaj przykładem są rozmaite programy rządowe, które mają ułatwić podjęcie inwestycji zakupu mieszkania jak najszerszej grupie odbiorców. Formy takiego wsparcia zmieniają się w czasie i mają różne zasady, dlatego należy na bieżąco sprawdzać dane warunki np. brak wkładu własnego, czy najem długoterminowy z opcją wykupu.

Jak wybrać najlepszy sposób na finansowanie mieszkania?

Sposobów finansowania zakupu mieszkania jest wiele, jednak nie można wybrać go pochopnie, ponieważ przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Niezbędna jest analiza finansowa, a więc upewnienie się, czy własne zarobki są wystarczające na pokrycie kosztów związanych z finansowaniem. Istotne będzie też posiadanie oszczędności lub innych nieruchomości, które pozwalają na wybór odważniejszych sposobów inwestowania. W określeniu opłacalności całego przedsięwzięcia należy też wziąć pod uwagę ogólną sytuację życiową. Przykładowo chodzi o stabilność zatrudnienia, liczbę dzieci, czy perspektywy związane z innymi wydatkami w przyszłości.

Finansowanie mieszkań – Gdynia

Aby finansowanie nieruchomości miało sens, w wyborze określonej metody warto sięgnąć po profesjonalne doradztwo. Jest ono ważne szczególnie w atrakcyjnych pod względem turystycznym lokalizacjach takich jak Gdynia, gdzie rynek nie jest łatwy, a koszty są spore.

Jeśli chodzi o finansowanie nieruchomości, Trójmiasto jest obszarem, w którym fachowe doradztwo i wsparcie w procesie formalności świadczy agencja WEJMAN Property & More.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Masz pytania lub potrzebujesz wsparcia?